Yabancı Dil Ögrenme Teknikleri


Önceki blogumda da, şimdi de sık sık aldığım bir soru var: "Yabancı dil öğrenirken nelere dikkat etmeliyim?" Bugüne kadarki deneyimlerime dayanarak bir derleme yapmaya karar verdim.

1. Her şey sizde başlıyor, sizde bitiyor
Öğrenmek istediğiniz dil ister her yerden kaynak bulabileceğiniz İngilizce gibi popüler bir dil olsun, ister pek de kimsenin konuşmadığı, sadece yerel halk arasında konuşulan İzlandaca gibi bir dil olsun, siz istedikten sonra her şey olur! Gözünüzün korkmasına izin vermeyin, motivasyonunuzu kaybetmeyin.

2. Önce İngilizce öğrenin
Evet bu biraz garip bir öneri gibi görünebilir, ancak multi-lingual bir hayat hayal ediyorsanız daha çok kaynağa ulaşabilme ve yabancı dil öğrenmenin mekanizmasını anlayabilmek için İngilizce'den başlamak mantıklı bir adım olur.

3. Her gün tekrar yapın
Saatlerinizi masa başında geçirmek zorunda değilsiniz, ancak gerçekten bir dilde yetkinlik kazanmak istiyorsanız günde 1 saatinizi ayırmanız şart. Her gün yeni bir konu öğrenmeye çalışmak yerine bir gün yeni konu, ertesi gün tekrar ve hafta sonu bütün hafta öğrenilenlerin yeniden tekrarı şeklinde bir yol izlerseniz tahmin ettiğinizden çok daha fazla işe yaradığını göreceksiniz.

4. Kelime ezberleyin
Hiç şaka yapmıyorum :) Ezbere karşıyız elbet, ancak kelime kartlarınız en büyük yardımcınız olacak. Tabii ki kendinizi parçalarcasına ezber yapın demiyorum ancak dil kelimelerden oluşur ve dağarcığınız ne kadar geniş olursa dile de o kadar hakim olursunuz.

5. Kitap/dergi okuyun, tv/dizi izleyin, şarkılar dinleyin
Hangi dili öğrenmek istiyorsanız kitaplarını okuyun. Tabii ki her şeyi anlamanız mümkün değil (en azından başlarda) ancak o göz aşinalığı bile çok işinize yarayacak. Ayrıca yerel diziler, TV programları izlemeniz ya da şarkılar dinlemeniz günlük konuşma diline kulak dolgunluğu kazanmanızı sağlar ve telaffuz konusunda size yol gösterir. Eğer kitap okurken bilmediğiniz kelimeler sebebiyle odaklanamıyor ve kopup gidiyorsanız dergi okuyun. Çoğu yabancı dergi uluslar arası da satıldığı için zorlanmadan zevkinize göre bir dergi bulabilirsiniz. Öğrenmeye çalıştığınız dil Norveççe gibi Türkiye'de kaynak bulması neredeyse imkansız bir dilse de sizi App Store'a alalım... Biraz araştırma ile dilediğiniz dilde dilediğiniz dergiyi tabletinize indirip okuyabilirsiniz.

6. Yurt dışına gidin ve bol bol konuşun!
Risk alın, çıkın odanızdan ve bir yolunu bulup gidin o ülkeye. Dil kursu için, gezmek için, okumak için, çalışmak için, akraba ziyareti için, arkadaşınızı görmek için... Gidin ve bir süre orada yaşayın, arkadaşlar edinin. Bir dili konuşarak öğrenmek en etkili, en hızlı ve en kesin yoldur.

Bu 6 yol, test edilip onaylanmış dil öğrenme teknikleri. Unutmayın, eğer bir şeyi istiyorsanız çalışmanız gerekecektir. Çalışıyorsanız da başarı zaten gelecektir :)

Sevgiler,

Meriç0 yorum:

Yorum Gönder

 

Twitter Updates

Translate

Instagram Photos